Gjelle me Perime (Patellxhan🍆)

Mosha 10-12M+

Përbërës:

 • 1 filxhan Bizele
 • 1/2 Karrota
 • 1 Patate
 • 1 Patellxhan te vogel
 • 1 copë mish viçi
 • 1/2 Spec i kuq
 • 1/2 Qepe
 • 1 kokerr domate qershi
 • Vaj ulliri

Përgatitja:

 1. Pastrojme, lajme dhe qerojme perimet dhe i presim ne copa të vogla.
 2. Ne nje tigan kaverdisim me 1 luge vaj ulliri qepen me mishin. Pastaj i veme te ziejne sebashku per 1 ore
 3. Perimet i ziejme ne nje ene tjeter me avull sipas kohes se seciles. Ne fillim karroten, pas 5 minutash hedhim specin e kuq me bizelet, pas 5 minutave hedhim pataten dhe ne fund pas 5 minutash hedhim dhe patellxhanin dhe domaten. I leme te ziejne te gjitha sebashku e 5 minuta te tjera.
 4. Te gjitha perimet i hedhim ne nje mikser. Shtojme edhe mishin dhe qepen pasi kane zier dhe i punoj me me mikser jo shume imet. Por te ndihen kokrriza te perimeve ne te.
 5. Nese nuk e deshironi shume te trashe, shtoni nga lëngu i mishit per ta bere me te holle dhe 2 pika limon per te kapur me teper hekurinqe ndodhet te ushqimi.

Lini një Përgjigje