Fileto Pule me Perime

Përbërësit:

 • Patate e ëmbel
 • Lulelakër
 • 1/2 Qep
 • Fileto pule
 • Oriz i zier paraprakisht
 • 1 lugë çaji Kerri
 • 1 lugë vaj ulliri
 • Qumësh kokosi (sipas dëshirës)
 • 1 lugë lëng limoni

Përgatitja:

 • Qërro dhe laj perimet me ujë të bollshëm
 • Priji perimet dhe fileton e pulës në copa të vogla
 • Në një enë me vajin e ullirit hidh qepën dhe kerrin dhe përzieji me njëra tjetrën. Hidh copat e filetos së pulës dhe jepu një kavërdisje.
 • Hidh perimet të gjitha sëbashku dhe mbuloi me ujë. Zieji përreth 10 min derisa perimet të jenë zbutur
 • Nxirr me një lugë të gjitha perimet dhe fileton dhe kaloi në mikser
 • Hidh në mikser orizin që e ke zier paraprakisht në një enë tjetër
 • Holloje me qumesht kokosi ose me lëngun ku ke zier perimet dhe fileton e pulës më parë

Kjo recetë mund të përdoret vetëm dy ditë, duke e ruajtur në frigorifer.

Mosha për 8 dhe 10 muajsh

Lini një Përgjigje