Supë me Perime

Për të përgatitur një supë të shëndetshme, të shijshme dhe të lehtë me perime për fëmijët rreth moshës 7 ose 8 muajsh na nevojiten këta përbërës:

Kjo sasi supë me këta përbërës është e mjaftueshme për 3 racione, dmth për tre vakte të fëmijës

Kohëzgjatja: 15-20 min

 • 1/2 Patate e ëmbël
 • 1 Karrotë mesatare
 • 1/2 degë selino
 • 3 buketa brokoli
 • Makarona integrale
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • Majdanoz (sipas dëshirës)

Përgatitja:

 1. Lajmë të gjitha perimet me ujë të bollshëm
 2. Vendosim në sobë një enë me ujë të vloj paraprakisht dhe hedhim 1 lugë vaj ulliri në të
 3. Qërojmë karrotën dhe e presim në copa të vogla dhe i hedhim sëbashku me makaronat integrale në enë me ujë që ka vluar tashmë
 4. Qërojmë pataten e ëmbël dhe e presim në kubik të vegjël. Pas 5 minutash i hedhim të ziejnë sëbashku me karrotat dhe makaronat
 5. Ndërkohë e presim në copa edhe selinonë dhe brokolin dhe i hedhim në 5 minutat e fundit

Nëse doni të përfitoni një supë me më shumë lëng 15 min janë të mjaftueshme. Mund ta shoqëroni edhe me lëngun e mishit të pulës ose të viçit për ta bërë më të shijshme. Kjo është një recetë edhe për të gjithë familjen.

Ju bëftë mirë!

Lini një Përgjigje