Kurabie per femije

Perberesit

 • 1 kokerr veze 🥚
 • 1 filxhan kos natural
 • 1 filxhan vaj ekologjik ose bimor
 • 5 filxhan miell (mund te jete edhe integral ose semolino)
 • 1 filxhan sheqer kaf ose kokosi
 • 1 luge pluhur pjekes
 • 1 luge sheqer vanilje
 • Rrush te thate nese deshironi
 • Arra ose bajame sipas deshires

Pergatitja

 1. Ne fillim perziejme vezen me sheqerin
 2. Shtojme kosin dhe vajin
 3. Pak e nga pak shtojme miellin (edhe te situr)
 4. Hedhim edhe perberesit e tjere dhe i perziejme mire sebashku derisa re behet nje brum i bute dhe i reshqitshem.
 5. E ndajme ne copa te barabarta dhe i vendosim ne leter kuzhine ne pak largesi ne tave nga njera tjetra.
 6. Temleratura e pjekes 190° per 10-12 minuta.

Ju befte mire!

Per receta te tjera vizitoni blogun @recetababy

Lini një Përgjigje