Dy Kremra per Torte

Si ti pergatisni dy kremrat qe perdoren per te pergatitur vet ne shtepi nje torte ne rastin kur femija juaj ka diterindjen vecanerisht kur ka permujoret ne vitin e pare te tij te lindjes ose edhe per nje feste familjare tjeter.

Kremi i pare

 1. Ne njentenxhere vendoset te zihen 500 ml (0.5l) qumesht.
 2. Shtoni arome vanilje pluhur ose te lengshem me pika.
 3. Nderkohe ne nje tenxhere tjeter perzieni 40gr niseshte me 50 gr sheqer.
 4. Hidhni direkt qumeshtin pasi eshte zier te tenxherja ku keni perzier niseshten me sheqerin duke e trazuar pa nderprerje.
 5. Vendosni tenxheren mbi zjarr derisa te trashet masa por duke e trazuar panderprerje.
 6. Pasi trashet kremi e heq nga zjarri dhe e mbulon dhe e le te ftohet.

Kremi i dyte

 1. Ju duhen 500gr pana per embelsire (provojeni nese ka shije te embel nuk ka nevoje per sheqer shtese) ne te kundert do ti shtoni.
 2. Punohet ne mikser lengu i panes derisa behet nje krem i trash qe nuk derdhet.
 3. Vendoset ne frigorifer qe te ftohet derisa te montohet torta
 4. Lyhet buka e tortes ne momentin qe montohet torta, kjo sasi perdoret ne dy shtresa te tortes. Me nje pjese lyhet shtresa e mesme e tortes, ndersa me sasine tjeter behet veshja e jashtme e tortes.

Receten per buken e tortes e gjeni duke klikuar ketu te Buka e tortes

One Comment

 1. Pingback: Torte me Luleshreydhe 🍓 – Receta BABY

Lini një Përgjigje