Qofte me Perime & Fileto Pule

Mosha 10-12M+

Perberesit:

Sasia per 10 deri 15 copa te vogla qofte ju duhen:

 • 1 fileto pule
 • 100g brokoli
 • 1 kokerr patate mesatare
 • 1 kokerr veze e fresket
 • 100 g miell misri (polent), gruri (ose miell integral)
 • 1 dege Majdanoz
 • 1 dege Menderz (nenexhik)
 • Kripe Himalaya

Pergatitja:

 • Fileton e pules e prisni ne copa te vogla dhe kaverdiseni ne tigan me pak gjalp ose vaj ulliri
 • Pataten e prisni ne copa te vogla dhe zijeni per 10 min. (Perdorni vetem nje ene per zierjen, ku te shtoni 5 min e fundit edhe brokolin)
 • Shtoni brokolin e lare, te pastruar dhe te prere ne bukle (degeza) te vogla zijeni per 5 min
 • Hidhini keta perberes ne nje tas dhe perziejini sebashku mire. (Mund te perdorni edhe mikserin per ta bere sa me te imet)
 • Shto vezen duke e vazhduar perzierjen me dore
 • Ne fund fare hidhni miellin e misrit/ grurit/integral pasi ti keni perzier te gjithe sebashku dhe me erzat ebmajdanozit dhe nenexhikut formoni format e qoftes si ne figure)
 • Perdorni tiganin per ti kaverdisur ose mund ti piqni edhe ne furre ne nje temp 200° per 15 min.

Ju befte mire 👶🏻!

Lini një Përgjigje