PANXHARI I KUQ – 8M

Mosha 8M+

Panxhari i kuq apo edhe perimet e kesaj familje, si rrepa e kuqe etj jane ushqime te cilat i prezantohen femijes prej moshes 8 muajsh.

Alsat M Search

Vlerat ushqyese të panxharit të kuq:

Panxhari është një nga perimet më të shëndetshme per tua dhene femijeve, pasi është i pasur me Vitaminë C qe ndihmon ne rritjen e imunitetit te femijes.

Gjithashtu përmban vitaminë A, hekur, kalcium, acid folik dhe është gjithashtu një burim i mirë i potasiumit, i magnezit dhe fibrave qe ndihmojne shume kur femija del jashte.

Mos u cudisni dhe as mos u shqetesoni kur ne bebelinot e femijve qe kane ngrene pnxhar apo rrepa te kuqe do te vereni urinen ne ngjyre te kuqe, eshte thjeshtë pamxhari apo rrepa e kuqe qe e ka shkaktuar ate.😉

2 Comments

  1. Jam shume e lumtur qe kam mar trajnimin e picky eater nga Gerta per vajzen time.
    Duke pasur shume veshtiresi me vajzen ne procesin e pertypjes,refuzimit te frutave dhe perimeve,vet ushqyerjes te saj ka qen nje faze shume e veshtir nga ana psikologjike e imja duke ndikuar dhe te vajza.Veset qe i kisha krijuar duke e ushqyer une me lug mu be shum stresuese kur ajo refuzonte te hante vet.Pas trajnimit te vaazhdueshem me Gerten kam zbuluar gabimet qe kisha ber me vajzen dhe i kam zbatuar hap pas hapi cdo keshille ,informacion.Kam hequr plotesisht presionin gjat ushqyerjes dhe gjerat shperqendruese gjate procesit te ushqyerjes,mendoja se sdo arrija kurre ta permiresoja gjendjen e saj,por si perfundim kemi arritur rezultate te kenaqshme ajo vetushqehet,ha disa fruta dhe perime qe dikur nuk pranonte ti hante,jam shume po shume mirnjohese Gertes per mundesin qe me ka dhen mua dhe shume nenave qe kan hasur veshtiresi ne ushqyerjen e femijeve,Gerta e di sesa mirnjohese i jemi une dhe vajza ime dhe e kam te garantuar qe ne planin tim te.radhes per femijen e dyt Gerta do te jet zgjedhja me e mire per te vazhduar trajnimet me te,Gerta nuk eshte vetem nje feeding coach shume e mire por dhe nje mbeshtetese shume e madhe psikologjike gjate rrugetimit tone ne fazat e ushqyerjes.Te perqafojm perzemersisht Gerta une dhe vajza ime♡♡♡♡♡♡♡

    • Te falenderoj pa mase per cdo fjale te shkruar. Faleminderit per seriozitetin dhe perkushtimin qe inke dhene cdo keshille, Ndaj dhe rezultatet tuaja ishin te padiskutuara. Cdo gje do durim e vullnet te forte per tja dal. Jam e lumtur qe se bashku ja dolem me se miri dhe vajza jote tashme do di te shijoje kenaqesine e cdo ushqimi.

Lini një Përgjigje