Home » Tarte me Spinaq

Tarte me Spinaq

Mosha 10M+

Perberesit e mbushjes:

 • Spinaq
 • qepe te njoma
 • djath te grire🧀
 • Veze 🥚(5 kokrra)
 • Vaj ulliri

Përbërësit e brumit te Tartes

250 gr miell tĂ« butĂ« 
150 gr gjalpĂ« nĂ« temperature dhome 
pak kripe  Himalaya
pak sheqer ekologjik
1 vezĂ« đźĄš
2 luge gjelle me qumesht te ftohte🥛

PREGATITJA 

 1. NĂ« nje ene hedhim miellin, shtojme kripen, gjalpin, sheqerin dhe vezĂ«n.
 2. I pĂ«rzierjme sĂ« bashku te gjithe perberesit pak e nga pak. 
 3. Shtojme qumĂ«shtin e ftohte dhe e punojme mire brumin. 
 4. Brumin e mbeshtjellim me plastike guzhine dhe e lĂ«mĂ« atĂ« nĂ« frigorifer pĂ«r 30 minuta qe te ftohet. Sa me shume te ftohet aq me mire do hapet ne tave e do piqet.
 5. Ashtu te ftohte brumin e hapim me nje okllai/pec. TrashĂ«sia nuk duhet tĂ« kalojĂ« 3-4 mm, dhe duhet ta vendosim ne nje tepsi rrumbullake me valezime anet te lyer me gjalp ose vaj, brumi te hapet ne nje madhesi me Te madhe se tepsia qe anet te varen pak dhe i presim me nje thike.

MBUSHJA ME HARXHIN

 1. Vendosim tepsine me brumin ne frirorifer per 20 minuta te tjera, sa me i ftohte te jete brumi kur futet ne furre aq me kerc dhe i frure do piqet.
 2. Tarten e mbushim me spinaqin, djathin e grire dhe vezen e rahur. Te gjithe keta përbërës i perziejme sebashku dhe ne kete menyre kemu oergatitur harxhin e tartes te pergatitur me spinaq.
 3. Pjekim tarten ne furre te nxehte në 180 ° C për 20 minuta duke i vendosur siper nje leter kuzhine.

Ju befte mire!

Per receta ndiqni faqen E instagramit @recera_baby ose ne kanalin e YouTube

Lini një Përgjigje