Vafer për Fëmijët 🥞

PËRBËRËSIT:

  • 2 veze
  • 1 dl (gjysëm gote sheqer)
  • 3 1/2 dl qumesht (2 gota qumësht)
  • 1 dl ujë
  • 350g miell
  • 1 lugë çaji pluhur për pjekur
  • 125 g gjalp
  • 1 luge çaji Sheqer Vanilje

VEPRONI NE KËTË MËNYRË:

  1. Si fillim përziej sheqerin me vezet bashke me rrahese vezesh. Pastaj shto qumeshtin dhe ujin.
  2. Hidh përbërësit e tjere dhe vazhdo perzieji mire deri sa masa te jete viskose, jo shume e trashe as jo shume e ujshme.

KËSHILLË ** Shoqerojeni me mjalt per fëmijët mbi 1 vjec ose djath bebe, por edhe me pure frutash per moshat min 8 muajsh! **Pergatiteni me sheqer kafe ose bimor qe eshte me i shendetshem.

Per ta bere me atraktive dhe te shendetshme nje menyre e zgjuar per ti dhene edhe perime apo fruta ta cilat femija qe si ka ndonjehere te lehta per ti ngrene, kjo eshte nje menyre shume efektive.

Vafer me panxhar te kuq


Zihet panxhari i kuq rreth 20 min.

Bluhet ne blender nje pure e imet dhe i shtojet mases se pergatitur me siper

Ju befte mire!

By @receta_baby

Lini një Përgjigje