Buke me Banane

Mosha 12M+ (mosha 10M+ pa sheqerin)

Perberesit

 • 2 banane te medha te pjekura
 • 150g sheqer (ekologjik)
 • 50g gjalp
 • 2 kokrra veze
 • 2 luge te vogla pluhet pjekes
 • 1 luge sheqer vanilje
 • 250g (2.5 dl) miell (ose miell integral)

Pergatitja:

 • Rihni ne fillim dy vezet me rahese veze ose 2 min me mikser.
 • Shto sheqrin, vazhdo perzieji mire sebashku disa minuta te tjera.
 • Shkrini gjalpin dhe shtojani perzierjes
 • Shtoni gjithe perberesit e tjere te thate, miellin ,plurin pjekes dhe sheqer vaniljen dhe perzieji perseri mire sebashku
 • Qeroni ne fund fare bananet (qerrimi perpara do bej qe ato te nxihen me shpejt) dhe shtojani perzierjes duke i trazuar perseri perzierjen me nje luge me kujdes
 • Hidheni masen ne nje tepsi te pershtatshme te mbyllur duke perdorur ne pjesen e poshteme leter kuzhine qe mos te ngjis ne te.
 • Piqeni ne 180° per 50 min derisa te marr nje ngjyre kafe te theksuar.

Ju befte mire!

Instagram @receta_baby

Youtube Receta Baby Baby Food

Lini një Përgjigje