Home » Ushqimet që ndihmojnë të vegjlit të flenë më mirë gjatë natës

Ushqimet që ndihmojnë të vegjlit të flenë më mirë gjatë natës

Gjumi për të vegjlit tanë shpesh është sfidues! Nga nivelet e larta të energjisë para gjumit, dhe konsumi i snacks me sheqer gjatë ditës, zgjimet e natës bëhen të shpeshta dhe fëmija nuk pushon si duhet. Për të vegjlit, ushqimet më të mira për t’i ndihmuar ata të flenë janë ushqimet e pasura me triptofan dhe melatonin. Triptofani është një aminoacid që ndihmon prodhimin e serotoninës, e më pas ndihmon në promovimin e relaksimit. Dhe melatonina është hormoni që ndihmon trupin për të arritur gjendjen e gjumit. Më poshtë do rendisim, ushqimet më të mira të mbrëmjes që funksionojnë si një ndihmë për gjumin për t’i dhënë niveleve të melatoninës së vogëlushit tuaj një nxitje, dhe arsyet pse.


● Bananet 🍌
Janë një snack i shkëlqyer para gjumit për të nxitur melatoninën, sepse ato janë të ngarkuara me melatonin. Ky frut që nxit gjumin përmban gjithashtu një aminoacid të quajtur triptofan, i cili konsiderohet të jetë pararendësi i serotoninës dhe melatoninës – të dyja hormonet që nxisin gjumin. Për më tepër, bananet kanë një efekt alkalizues në trup që mund të ndihmojë në nxitjen e relaksimit para gjumit, duke përmirësuar kështu cilësinë e gjumit.


● Kos dhe bulmet 🥛
Produktet e qumështit si kosi, qumështi, gjiza dhe djathi përmbajnë triptofan, një amino acid që ndihmon trupin të prodhojë neurotransmetuesin serotonin. Përmbajnë edhe kalcium, e cila ndihmon trupin të përpunojë triptofanin dhe të prodhojë më shumë hormonin e gjumit melatonin! I jepni vogëlushit tuaj një gotë qumësht të ngrohtë, qumësht gjiri ose kos natyral me një banane për 1 orë para gjumit dhe do të ketë një efekt qetësues që do ta ndihmojë fëmijën tuaj të relaksohet dhe të flejë më lehtë.


● Tërshërë për darkë për gjumë më të mirë Tërshëra nuk duhet të jetë vetëm për mëngjes! Është një zgjedhje e shkëlqyer darke për të vegjlit sepse përmban karbohidrate komplekse dhe proteina, dhe ndihmon në kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak. Karbohidratet ndihmojnë në nxitjen e prodhimit të serotoninës, e cila nga ana tjetër rrit sekretimin e melatoninës – kjo do të thotë që tërshëra është një opsion i shkëlqyeshëm për vaktin e mbrëmjes të fëmijës suaj. Tërshëra gjithashtu e mban fëmijën tuaj të ngopur për më gjatë, gjë që mund të inkurajojë gjumë më cilësor. Ju gjithashtu mund të përgatisni snack bars (biskota) me granola ose tërshërë.


● 🍒 Qershitë – Dëshironi një gjumë më të mirë, provoni të hani qershi!
Qershitë (kujdesuni të jenë të prera në gjysmë dhe me bërthamën e hequr) janë një tjetër snack i shkëlqyer që ndihmon në nxitjen e gjumit.
Qershitë janë të pasura me melatonin dhe janë të mbushura me antioksidantë që shkaktojnë rritjen e prodhimit të serotoninës – ky është një neurotransmetues që nxit ndjenjën
e lumturisë si dhe gjumit të qetë.


● 🥝 Kiwi për një gjumë më të mirë?
Nëse vogëlushit tuaj i pëlqen kiwi, provoni t’ia jepni para gjumit. Kiwit janë të pasur me
kalium, i cili është një relaksues natyral i muskujve.
Fruti i kiwit është gjithashtu i pasur në vitaminë C dhe E – këto vitamina punojnë së bashku për të nxitur relaksimin e muskujve të trupit. Kiwit janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës K, e për të cilën ka vlera të mëdha për kockat dhe dhëmbë të shëndetshëm.
Kiwi është vërtetuar se ndihmon të rriturit dhe fëmijët të flenë më shpejt.

Lini një Përgjigje