Recete me Karkaleca 🍤

Mosha 12-14M+

Perberesit

 • 250 gr karkaleca
 • 2-3 kokrra domate qershi
 • 1/2 luge te vogel shafran
 • 1/2 qepe
 • 1 thelpij hudher
 • 1/2 dege selino
 • 1 karrote te vogel
 • 1 gjethe dafine

Pergatitja

 1. Pastroni karkalecat.
 2. Kaverdisni ne nje tigan te thelle me kapak si fillim gjysmen e qepes te prere ne rripa te holle.
 3. Prisni selinon ne copa te vogla dhe ja shtojni perzierjes ne tigan, shtoni pak pluhur shafrani
 4. Shtoni nga mesi i kaverdisjes nje thelpij hudher, nese deshirojme edhe mjadanoz.
 5. Shtoni 250 gr karkaleca te pastruar me pare dhe 2-3 kokrra domate te vogla qershi.
 6. Shtoni karroten te prere ne copa gjatesore dhe 1 gjethe dafine.
 7. Shtoni 1 gote uje dhe i vendosni kapakun tiganit te ziejne.
 8. Nderkohe pregatisni ne nje tigan te vogel tjeter 1-2 luge miell me gjalp, kete mase shtojani lengut te perimeve dhe karkalecave ne tigan. Shtoni aklma uje nese e preferoni me te lengshme.

**Nese do te ishte per te rriturit kjo recete, karkalecat mund ti shuani me vere te kuqe.

Ju befte mire!

Lini një Përgjigje