Qofte Mish Vici ne Salce Domate

Mosha 12 M+, per 4 persona

Pergatitja e Salces se Domates 🍅

 • 5-6 domate te buta🍅
 • 3 luge vaj ulliri
 • 2 dl qumesht 🥛
 • 1 dl kos natural (2 copa djath Bebe)
 1. Lani domatet dhe i vendosni ne nje tenxhere me pak vaj ku te kaverdisen derisa tu hiqet lehtesit lekura.
 2. I hidhni ne mikser per ti grire sa me imet dhe i kaloni perseri ne tenxhere
 3. Shtoni ne tenxhere qumeshtin dhe e lini te ziej perreth 2 minuta.
 4. Me pas shtoni kosin (djathin Bebe) Nese do perdorni kosin duhet tja shtoni pasi salca te jete ftohur, qe te mos pritet.

Pergatitja e qofteve

 • 1 spec i kuq
 • 200 gr Mish te grire vici
 • 1 hudher
 • 1/2 qepe
 • 1 veze
 • 1 gote therrime buke
 • Ereza sipas deshires (nenexhik, majdanoz, trumez)
 • Kripe Himalaya
 1. Qeroni qepen dhe grijeni holle ne rense ose ne mikser.
 2. Shtoni mishin e grire, 1 lite han ulliri dhe thelpine e hudhres.
 3. Pastroni specin nga farfar dhe grijeni ne copeza te vogla dhe shtojani perzierjes.
 4. Shtoni therrimet, vesen dhe errezat dhe perziej more sebashku.
 5. I kaverdisni ne nje tigan me vaj ose i piqni ne Furre duke i rreshtuar ne nje leter kuzhine nentemperature 180° perreth 20-30 min me pak gjalp siper.

@recetababy

Lini një Përgjigje