Mufinsa per Ditelindje 🎉

Mosha: 12M+

Sasia: 12 cope

Temperatura: 190°C

Koha: 20-25 min

Perberesit

 • 2 veze te medha
 • 2dl (200g) sheqer
 • 125g gjalp
 • 1dl (100ml) qumesht
 • 3,5dl (350g) miell
 • 1,5 luge te vogla pluhur pjekes
 • 200g fruta pylli (te ngrira) OSE (100g Cokollate te shkrire) OSE (100g rrush i thate)

Pergatitja

 1. Perzieni vezet me sheqerin me mikser 3 deri 4 minuta
 2. Shkrini gjalpin dhe shtojani perzierjes se vezes me sheqerin
 3. Perzieni miellin me perberesit e tjere pluhur sebashku dhe shtojani perzierjes.
 4. Perzierjes i shtoni dhe qumeshtin pak e nga pak derisa perzierja te behet nje mase kompakte.
 5. Hidhni frutat e pyllit dhe perziejeni perseri masen.
 6. Ngrohni furren dhe shperndani mufinsat ne format e tyre duke i mbushur deri ne gjysmen e tyre.
 7. I piqni ne temp 190°C per 20 deri 25 minuta.
 8. I zbukuroni duke perdorur super tyre melis (sheqer pluhur) te perzier me disa pika uje dhe me pigmente ngjyrash te ndryshme qe jane posacerisht per torta po keke te ndryshem) OSE shkrini cokollaten edhe lyeni siperfaqet e tyre.

Gezuar ditelindjen🎂! Hipp hipp hurra!🎉🎈🎊🎁

Per Mufinsa jo vetem te embel keni ketu disa Receta te tjera.

Lini një Përgjigje