Pure Pastinaku me Dardhe 🍐

Nese ja keni nisur ushqimin prej 4M (nga 6M e ne vazhdim ky kombinim eshte shume i shijshem)

 • 1 Pastinak
 • 1 Dardhe
 • 1 luge vaj bebesh / ulliri extra Virgin ose vaj kokosi
 • (1 luge qumesht gjiri/formule nuk ka nevoje te zihet)

Veproni ne kete menyre:

 • Qerroni pastinakun dhe dardhen
 • I prisni ne copa te vogla
 • Ne nje tenxhere hidhni pak uje, sa te mbuloni copat.
 • I zieni 10 deri 20 minuta derisa te jene zbutur plotesisht.
 • E ruani lengun qe keni zier pastinakun dhe dardhen dhe perdoreni per te bere puren e tyre, shtoni uje te zier tjeter nese pureja ju del shume e trashe.
 • Lereni te ftohet ne temperaturen e ambjentit perpara se tja jepni femijes.
 • Pasi te jete ftohur hidhni vajin e ullirit dhe qumeshtin e gjirit/formules

Lini një Përgjigje